• Ikona normyISO 9001
  • Ikona normyISO 27001

Technická podpora

Potřebujete s něčím poradit?
Zavolejte nám a naši technici zodpoví všechny vaše dotazy.

+420 212 244 188

Co je doména

Doména, neboli doménové jméno je jednoduše řečeno internetová adresa Vaší webové stránky např. www.moje-domena.cz. Každá doména odpovídá sérii čísel tvz. IP adrese (např. 146.255.31.21). Je vždy jedinečná, tudíž nemohou existovat dvě stejné domény.

Doménu dělíme zpravidla na tři úrovně (řády). Jednotlivé úrovně jsou odděleny tečkou.

Doména 1. řádu

Doména 1. řádu v angličtině Top-Level Domain, zkráceně TLD. Tato doména nachází na konci resp. za poslední tečkou. TLD domény dělíme do dvou typů:

  • Geografické - ccTLD
  • Generické - gTLD

Geografické ccTLD

Tyto domény jsou přiděleny jednotlivým státům. Zpravidla jsou ve tvaru zkratky daného státu například .CZ pro Českou republiku, .SK pro Slovensko a podobně.

Generické gTLD

Tyto domény jsi může registrovat úplně každý, jedná se o obecné domény, které nejsou spojeny se žádným státem. (např. com, org, net). Nyní nově jsou otevřeny registrace pro nové gTLD domény (např. free, blog, party, film, live a mnoho dalších)

Doména 2. řádu

Doména 2. řádu je sekvence unikátních znaků za národní či generickou doménou. Tato doména je placená a musí se registrovat. V této doméně lze používat pouze znaky anglické klávesnice a pouze malou část znaků ASCII. Maximálni délka domény je pak 63 znaků.

Existují vyjímky, domény, které můžou obsahovat speciální znaky říkame jim IDN (Internationalized Domain Names). Tyto domény sice obsahují ve výsledku speciální znaky, ale na pozadí se převádějí na posloupnost běžných znaků. Jako příklad můžeme uvést moje-doména.cz, která se převede do tvaru xn--moje-domna-i7a.cz. Tento tvar bežného uživatele nemusí zajímat v URL se vždy zobrazí již přeložená verze moje-doména.cz.

Tento systém je pomerně nový a vznikl pro země používající jiná písma než standartní. V Evropě používá tento systém jenom hrstka států, například němecné domény (.de) nebo domény evropské únie (.eu). V České republice není registrace takovýchto domén zatím povolena, existuje pouze jedna www.háčkyčárky.cz.

Doména 3. řádu

Nazýváme ji také jako subdoménu. Subdoména rozšiřuje doménu druhého řádu. A proto, aby jste mohli subdoménu používat musíte být vlastníkem domény 2. řádu. Za domény 3. řádu se neúčtují žádné poplatky. Doména je ve tvaru například subdomena.moje-domena.cz, ale také www.moje-domena.cz